شركت امداد خودرو ايران شركتی خدماتی است كه با هدف ارايه خدمات پس از فروش خودروهای سواری با عمر بیش از ده سال در ايران و جهت حمايت از محصولات داخلی تاسيس شده است.

تبعات سنگین اعتماد به امدادخودروهای متفرقه

نوشته شده: روابط عمومی امداد خودرو ایران دوشنبه 13 آبان 1398 تعداد بازدید :2883

خودرونویس‏

طی سال های اخیر با افزایش تولید خودرو و همچنین افزایش تقاضا برای خدمات خودرو، شرکت های امداد خودرو جعلی و متفرقه با رشد قارچ گونه در سراسر کشور زمینه سوء استفاده از اعتماد مشتریان و امدادخواهان را فراهم کرده و در بسیاری از موارد منشاء تهدیدهای مالی و حتی جانی برای آنان بوده اند.

جولان امدادخودروهای متفرقه و بی نام و نشان در جاده ها، بزرگراه ها و سطح شهرها در غفلت دستگاه-های نظارتی همچنان رو به افزایش است و این مساله حتی در بسیاری از موارد زمینه سلب اعتماد مردم از شرکت های اصلی ارائه دهنده خدمات امدادی را نیز فراهم کرده است.

اگرچه شرکت های امداد خودرو تابعه خودروسازان بزرگ کشور همواره در راستای اطلاع رسانی و اعتماد سازی به مشتریان و مردم گام برداشته اند، اما شرکت های جعلی و متفرقه همچنان با ترفندهای گوناگون به فعالیت خود ادامه داده و سودجویی های خود را دنبال می کنند.

در این میان بازار داغ فروش کارت های اشتراک امداد از سوی این شرکت ها ادامه دارد و این در حالی است که خریداران این کارت ها پس از دریافت ان هیچگونه دسترسی به امکانات و خدمات این شرکت های امدادخودرو نداشته و عملا برای «هیچ» هزینه پرداخت کرده اند. نکته جالب ماجرا آنجا است که برخی از این شرکت ها به منظور سوء استفاده بیشتر از مردم این کارت های اشتراک را با چند برند متفاوت عرضه می کنند و مهمتر از همه آنکه هیچگونه نظارتی بر این روند صورت نمی گیرد.

این در حالی است که مردم به منظور بهره مندی از خدمات این شرکت ها در مواقع ضروری نسبت به خرید این کارت‌ها اقدام می کنند، ولی در مواقع لازم به دلیل پاسخگو نبودن شرکت های ارائه دهنده این کارت ها مردم در حاشیه جاده ها و بزرگراه¬ها بلاتکلیف مانده و در نهایت این شرکت های اصلی وابسته به خودروسازان هستند که در هر شرایطی خدمت رسانی به مشتریان را در دستور کار قرار می دهند.

یکی از مخاطبان پایگاه خبری خودرونویس می گوید: من فکر می کنم اکثر این تصادفات در بزرگراه¬ها را همین امدادخودروهای متفرقه از عمد ایجاد می کنند، چون به محض اینکه تصادف رخ می دهد به یکباره چند جرثقیل خودروبر حتی زودتر از آمبولانس و افسر راهنمایی و رانندگی در محل حضور پیدا می کنند. 

یک شهروند دیگر درباره تجربه خود با یکی دیگر از این این امدادخودروهای جعلی می گوید: یک روز در اتوبان یادگار جنوب به شمال به علت بی احتیاطی برخورد شدید با گارد کنار اتوبان داشتم و ماشینم بدجور آسیب دید. پسر هشت ساله ام صندلی عقب نشسته بود و در این صحنه برخورد شدیدی به اطراف داشت. از خودرو پیاده شدم و داشتم صحنه را تماشا می کردم که یکی از همین امداد خودروها بدون چراغ گردان و فاقد نام و نشان از راه رسید و از من خواست که کمک کند.

من هم که چاره ای نداشتم به ذهنم خطور نکرد که به امداد خودرو شرکت اصلی زنگ بزنم و پشنهادش را قبول کردم. این راننده امداد خودرو گفت: بهترین صافکار و جلوبندی ساز تهران را را سراغ دارد با کمترین قیمت. بالاخره خودرو را به سمت فرحزاد و یک جای شلوغ و تعمیرگاه¬هایی که آنجا هستند حمل کرد. 125 هزار تومان پول حمل گرفت و جلوی یک تعمیرگاه خودرو را پیاده کرد و به شاگرد مغازه سپرد و رفت. به من گفت همین جا صبرکن تا هماهنگی انجام شود. در همین لحظه متوجه شدم پسرم اوضاع خوبی ندارد و به کلی ماشین را فراموش کردم. فورا یک ماشین دربست گرفتم و پسرم را به بیمارستان بردم و نگران بودم که مبادا ضربه خورده باشد.

از ساعت 6 عصر تا 4-5 صبح بیمارستان بودم تا مطمئن شوم خطری در کار نیست.  پسرم را به خانه بردم و صبح اول وقت به محل خودرو رفتم. با وجود اینکه به شاگرد مغازه سپرده شده بود و با راننده خودرو امداد همدیگر را می شناختند ولی دیدم خودرو من همانجا است و تکان هم نخورده. زاپاس، پخش و باند وسایل داخل خودرو و خیلی چیزهای دیگر به سرقت رفته بود. همانجا فهمیدم که نباید به اینها اعتماد می کردم. قطعا اگر به امداد خودرو زنگ میزدم و ماشین من به نمایندگی می رفت این وضعیت به وجود نمی آمد.

مخاطب دیگری می گوید: من دو سال قبل در جاده شمال در زمان تعطیلات نوروزی هنگام رانندگی خودرو سمند دچار خرابی شد. برف و باران شدید می‌آمد. داخل ماشین نوزاد وخانواده بودند.

با اولین تماس امدادگر امداد خودرو ایران در کمتر از ده دقیقه حضور پیدا کرد و مشکل خودرو را با تعویض یک قطعه برطرف و مبلغ ناچیزی دریافت کرد. یکی دیگر از شهروندان درباره تجربه امدادخودروهای جعلی می گوید: یک بار همین امداد خودروهای متفرقه برای من مغزی پمپ بنزین عوض کردند و بعد از دو روز دوباره خراب شد. بار دوم خودرو را بردم نمایندگی گفتند خدا به شما رحم کرده که خودرو منفجر نشده چون خیلی ناشیانه و غیر حرفه‌ای این کار انجام شده و هدف آنها فقط دریافت وجه از شما بوده است.

در چنین شرایطی انتظار می رود با توجه به رشد لجام گسیخته تعداد امدادخودروهای متفرقه و بی نام و نشان، دستگاه‌های نظارتی به تمرکز ویژه بر روی این موضوع زمینه ساماندهی و برخوردهای قانونی با متخلفان را فراهم کنند.

منبع: خودرونویس


به کدام امدادگران خودرویی اعتماد کنیم!؟ 

برای آشنایی بیشتر با امدادگران امدادخودروایران این مقاله را بخوانید.مطالبی که ممکن است علاقه‌مند باشید

توصيه هاي امدادخودروايران براي مراقبت و نگه داري از باتری

شنبه 31 خرداد 1399

حرفه اي برانيد: تعويض صحيح دنده

یکشنبه 26 خرداد 1398

خودرونویس‏

شنبه 25 آبان 1398

دیدگاهتان را ثبت کنید